काठमाण्डौं,२५ मंसिर । सर्लाहीका उखु किसानले काठमाडौं केन्द्रित आन्दोलनको घोषणा गरेका छन् । चिनी मिल सञ्चालकबाट बक्यौता रकम उठाइदिन सरकारले गरेको बाचा पुरा नभएको भन्दै मंसिर २८ गतेदेखि माइतीघर मण्डलामा आन्दोलन थाल्ने घोषणा गरेका हुन् । माइतिघर मण्डलाबाट निकास ननिस्किए सिंहदरबार र बालुवाटार घेराउसम्मको आन्दोलन गर्ने गरी तयारी गरिएको को उखु किसान संघर्ष समिति सर्लाहीका संरक्षक राकेश मिश्रले बताए । मंसिर २७ गते बेलुका सर्लाहीबाट हामी पांच सय जना किसान काठमाडौंका लागि हिंड्दै छौं, २८ गते माइतीघर घेराउ गर्छौं, संरक्षक मिश्रले भने । सरकारले किसानसँग गरेको पटक–पटकको बाचाअनुसार मंसिर २६ गतेसम्म किसानले बक्यैता प्राप्त गर्नपर्ने भएपनि एक वर्षको अवधिमा कुनै प्रगति नभएको मिश्रले बताए । तिहारअघि पनि उद्योग मन्त्रीलाई भेटेर हाम्रो माग राखेका थियौं, उहाले पैसा दिलाइदिने भनेर ठूलो–ठूलो कुरा गर्नुभयो, तर पैसा आएन, मिश्रले गुनासो गरे । सरकारले किसानसंग पटक–पटक सम्झौता गरेपनि त्यसको कार्यान्वयन नभएपछि निर्णायक आन्दोलनमा गर्ने क्षणमा पुग्नु परेको किसानहरुले बताएका
छन् । काठमाडौं केन्द्रित आन्दोलनको कार्यक्रमअन्र्तगत माइतीघर मण्डलामा शान्तिपूर्ण धर्ना दिने, नागरिक समाज, सञ्चारकर्मी र मानवअधिकारकर्मीलाई आफ्नो ब्यथा सुनाउने लगायतका तयारी किसानहरुको छ । माइतीघरबाट निकास ननिस्किए चरणबद्ध रुपमा सिंहदरबार र बालुवाटार घेर्नेसम्मको आन्दोलनका लागि किसानहरु तयार भएको संरक्षक मिश्रले बताए । चार वटा चिनी मिलबाट उखु किसानले करोडौं रुपैया बक्यौता पाउन बाकी छ । सरकारी तथ्यांकअनुसार उखु मिलसंग किसानले अझै ५२ करोड भन्दा धेरै बक्यौता पाउनु पर्नेछ । जसअनुसार श्रीराम सुगर मिलले २६ करोड, इन्दिरा सुगर मिलले ४ करोड ७० लाख, लुम्बिनी सुगर मिलले ८ करोड ४१ लाख तथा अन्नपूर्ण सुगर मिलले १७ करोड रुपैया किसानलाई बुझाउन बाँकी छ । श्रीराम सुगर मिलले बक्यौता तिर्न जग्गा बिक्रीको प्रस्ताव राखेको तर भूमिसुधार मन्त्रालयबाट स्वीकृति नपाइएको मन्त्रालयकी सहप्रवक्ता उर्मिला केसीले बताइन् । चिनी मिलका सञ्चालकहरु मन्त्रालयको सम्पर्कमै रहेको र किसानका लागि बक्यौता दिलाउन मन्त्रालयले निरन्तर प्रयास गरेको सहप्रवक्ता केसीको भनाइ छ । इन्दिरा र अन्नपूर्ण सुगर मिलका सञ्चालक राकेश अग्रवालले पनि राज्यमन्त्री मोतीलाल दुगडसँगको छलफलमा रकम तिर्ने प्रतिबद्धता जनाएको उनले बताइन् । ५० करोड रुपैया बराबरको चिनी मिलमा रहे पनि बिक्री गर्न नपाउ“दा किसानको भक्तानी दिन नसकेको जानकारी अग्रवालले मन्त्रालयलाई गराएको केसीले बताइन् । अन्य मिलहरुबाट पनि भुक्तानीका लागि मन्त्रालयबाट ताकेता भईरहेको उनको भनाइ छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here