काठमाडौं, १४ बैशाख । हामी हाम्रो भान्सामा टमाटर प्रयोग गर्छौं । मुख्यतः ग्रेभी बनाउन सबैले कुनै न कुनै तरकारी वा दाल प्रयोगमा गरिरहेका हुन्छन तर के तपाईलाई थाहा छ, धेरै टमाटर हाम्रो स्वास्थ्यको लागि बिल्कुलै राम्रो होइन भन्ने। यदि तपाइँ टमाटरको अधिक सेवन गर्नुहुन्छ भने, सावधान रहनुहोस् किनभने यसले तपाइँको शरीरमा केहि नकारात्मक प्रभाव पार्न सक्छ। टमाटर मात्र होइन, यसको बीउले पनि तपाईको स्वास्थ्यलाई हानि पु¥याउँछ।
यसबारेमा जानौं,
पेटको लागी खराबः टमाटरको अत्यधिक सेवनले इरिटेबल बोवेल सिन्ड्रोम निम्त्याउन सक्छ। टमाटरले सूजन ट्रिगर गर्न सक्छ। टमाटरले सबैभन्दा खानामा एलर्जी गराउँछ ।
जोर्नी दुखाइ हुन सक्छ ः टमाटरको अत्यधिक सेवनले जोर्नीहरूमा दुखाइ निम्त्याउन सक्छ किनभने तिनीहरू सोलानिन नामक एल्कालोइडले भरिएका हुन्छन्। सोलानिन तन्तुमा क्याल्सियम बनाउन जिम्मेवार हुन्छ र यसले पछि सूजन निम्त्याउँछ।
एलर्जी र संक्रमणः टमाटरमा, हिस्टामिन एक यौगिक हुन्छ, जसले छालामा दाग वा एलर्जी निम्त्याउँछ। यदि तपाईंलाई टमाटरबाट एलर्जी छ भने तपाईंको मुख, जिब्रो र अनुहारमा सुन्निएको हुन सक्छ र तपाईंको नाक वा घाँटीमा संक्रमण हुन सक्छ। बीचमा, टमाटरले सूजन निम्त्याउन सक्छ ।
एसिड रिफ्लक्स समस्याः टमाटरमा अम्लीय प्रकृति हुन्छ । धेरै टमाटरहरू खाएपछि तपाईं ग्यास्ट्रिक एसिडको कारण ईर्ष्या वा एसिड रिफ्लक्स अनुभव गर्न सक्नुहुन्छ। यदि तपाईंसँग जीईआरडीका लक्षणहरू छन् भने तपाईंले टमाटरको सेवन कम गर्नुपर्छ ।
मृगोला रोगीलाई बेफाइदाः पुरानो मृगौला रोग भएकाहरूलाई पोटासियमको सेवन सीमित गर्न सल्लाह दिइन्छ। टमाटरमा पोटासियम हुन्छ । यो धेरै खाँदा मृगौला समस्या हुन सक्छ। न्युज कारखानाबाट

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here